Podkreślić także należy, iż zgodnie z treścią art. 23 a § 7 Kodeksu Postępowania karnego postępowanie mediacyjne prowadzone jest w sposób całkowicie bezstronny i poufny.
Powyższe oznacza, iż uzyskane w toku mediacji informacje, nie mogą być w żaden sposób wykorzystywane na użytek dalszego postępowania karnego. Ponadto co najistotniejsze, do osoby mediatora ma zastosowanie treść art. art. 178 a Kodeksu postępowania karnego, który wprowadza zakaz dowodowego przesłuchiwania mediatorów w oku dalszego postępowania zarówno w sprawach karnych jak i wykroczeniowych.
Mediator w większość przypadków jest wyznaczany spośród osób wpisanych do wykazu, prowadzonego w każdym Sądzie Okręgowym w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 07.05.2015 r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych (Dz.U. 2015 r, póz. 716). Listę mediatorów wpisanych do wykazu przez Prezesów Sądów Okręgowych można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych Sądów Okręgowych.
Postępowanie mediacyjne daje przede wszystkim duże szanse na szybkie zakończenie postępowania, a dodatkowo pozwala pokrzywdzonemu na uzyskanie szybkiego naprawienia szkody i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę od sprawcy przestępstwa, bez konieczności wkraczania na drogę postępowania egzekucyjnego.
Postępowanie mediacyjne może być prowadzone zarówno w sprawie, której przedmiotem postępowania jest przestępstwo jak i wykroczenie.
Podkreślić należy, iż postępowanie mediacyjne jest całkowicie dobrowolne. Sąd lub referendarz sądowy, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator lub inny organ prowadzący to postępowanie może z inicjatywy (na wniosek) lub za zgodą oskarżonego i pokrzywdzonego skierować sprawę do instytucji lub osoby do tego uprawnionej w celu przeprowadzenia postępowania mediacyjnego pomiędzy pokrzywdzonym i oskarżonym. Strony są o tym pouczane, a także są informowane o celach i zasadach postępowania mediacyjnego.
W przypadku niewyrażenia zgody na rozpoczęcie lub kontynuowanie mediacji przez którąkolwiek ze stron postępowania, mediacja zostaje przerwana. W sytuacji gdy to sąd skierował strony do mediacji, postępowanie skierowane zostaje na rozprawę główną.