Zgodnie z ustawą o Ustawa o kosztach komorniczych z dnia 28 lutego 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 770) opłata egzekwowana przez komornika od dłużnika ma charakter stosunkowy.
Oznacza to, że podstawę obliczenia opłaty stosunkowej stanowi wartość świadczenia. Do wartości świadczenia wlicza się należność główną wraz z odsetkami, kosztami i innymi należnościami ubocznymi. W sprawach o egzekucję świadczeń powtarzających się należność główna odpowiada sumie świadczeń zaległych oraz świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia należą się za okres krótszy niż rok - sumie świadczeń za cały czas ich trwania.
Komornik ustala opłatę, na postawie przepisów prawa, wydając stosowne postanowienie. Opłata jest pobierana wraz ze świadczeniem podstawowym (egzekwowanym na rzecz wierzyciela) i stanowi wynagrodzenie komornika. Ale gdy dłużnik uiszcza świadczenie bezpośrednio do rąk wierzyciela, a przy tym komornik nie znajduje żadnych środków finansowych na rachunku bankowym lub też nie dokonał zajęcia rachunku bankowego lub wynagrodzenia za pracę dłużnika, to nie ma jak pobrać wszystkich należnych opłat. Wówczas na zakończenie postępowania sumuje wszystkie koszty i wydaje stosowne postanowienie, który doręcza dłużnikowi.
W tej sytuacji można zwrócić się do sądu z wnioskiem o miarkowanie wysokości opłaty obciążającej dłużnika, jeżeli przemawiają za tym szczególne okoliczności odnoszące się do nakładu pracy komornika lub sytuacji majątkowej dłużnika oraz wysokości jego dochodów. Dłużnikiem takim może być osoba fizyczna (np. dłużnik alimentacyjny), ale także przedsiębiorca. W przypadku nieuwzględnienia wniosku przez sąd, opłata pozostaje w wysokości określonej przez komornika, dłużnikowi zaś przysługuje jeszcze zażalenie do sądu II instancji lub też skarga na postanowienie referendarza sądowego kierowana do sądu (jeśli postanowienie o nieuwzględnieniu wniosku wydał referendarz sądowy).
Wniosek o obniżenie opłaty egzekucyjnej winien być złożony w terminie 7 dni od dnia doręczenie postanowienia o kosztach egzekucyjnych i jest zwolniony z opłaty sądowej. Uchybienie terminowi skutkuje jego odrzuceniem przez sąd. Jeśli zatem otrzymałeś postanowienie o wysokości opłaty egzekucyjnej i nie zgadzasz się z jej wysokością, najlepiej jak najszybciej udać się do profesjonalnego adwokata po poradę celem sporządzenia stosownego wniosku do sądu.