1. Strój do sądu powinien być stosowny, okazujący powagę sądowi, najlepiej niecodzienny. Nadmierna elegancja jednak nie jest potrzebna. Kobieta nie powinna mieć odkrytych ramion i dużego dekoltu, jeśli chodzi o spódnicę to nie powinna być krótsza niż do kolan. Mężczyzna może włożyć koszulę i marynarkę lub też sweter. Jeansy - jeśli już to ciemne. Strój i obuwie sportowe nie są wskazane. Całość powinna być czysta, skromna i schludna.
2. Pamiętaj, aby mieć przy sobie dowód osobisty. Każdorazowo sąd sprawdza tożsamość osób znajdujących się na sali sądowej ( z wyjątkiem publiczności).
3. Za każdym razem, gdy mówimy do sądu - wstajemy, zarówno wtedy gdy odpowiadamy na pytania sądu jak i wtedy gdy sami chcemy coś powiedzieć. Chęć zabrania głosu można zasygnalizować sądowi mówiąc: „czy mogę prosić o głos?”.
4. Udzielając odpowiedzi na pytania sądu należy wstać i odpowiadać konkretnie na pytanie / gdzie, kiedy, etc./ . Nie możesz korzystać z żadnej kartki, czy też notatek.
5. Nie należy żartować i ironizować, komentować na głos wypowiedzi innych osób, śmiać się ( parskać śmiechem), robić min. Należy kontrolować swoje emocje.
6. Podczas przesłuchania nie należy wygłaszać opinii i ocen, należy przytaczać fakty – tylko o co wiesz lub widziałeś.
7. Bądź skoncentrowany, jeśli czegoś nie pamiętasz to powiedz. Masz prawo nie pamiętać lub nie wiedzieć.
8. Nie należy kłamać. Patrz w kierunku sądu i mów do sądu, nie rozglądaj się. Nawet jeśli pytania zadaje Ci pełnomocnik lub strona przeciwna, odpowiadając staraj się nie patrzeć w ich kierunku, zwracaj się bezpośrednio do Sądu, mów do Sądu i patrz na Sąd.
9. Do sądu zwracaj się: „ Wysoki Sądzie” lub „Proszę Sądu”. (Nie zwracaj się do sądu pani sędzino ani też proszę pana, proszę pani).
10. Jeśli straciłeś panowanie nad sobą i nie możesz się pozbierać, przeproś i poproś o chwilę przerwy.
Powyżej, w 10 punktach zostały ujęte odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Klientów pytania. Zdecydowałam się je spisać, aby sobie i naszym Klientom ułatwić, gdy wybieramy się do sądu. Niemniej nie są to wszystkie informacje, które mogą okazać się potrzebne. Dlatego też jeśli masz wątpliwości, jak zachować się w sądzie, na co zwrócić uwagę, o czym mówić, żeby nie pogorszyć swojej sytuacji procesowej, co zrobić, żeby nie uchybić obowiązkom wynikającym z obowiązujących przepisów prawa, a także skorzystać z pełni przysługujących Ci praw, najlepiej zdać się na pomoc profesjonalnego adwokata. W obecnych czasach bowiem pomoc adwokata nie jest czymś nadzwyczajnym i jest osiągalna dla każdego. Warto z niej skorzystać, gdyż informacje zaczerpnięte z Internetu w praktyce mogą okazać się niewystarczające, żeby osiągnąć zamierzony cel.